Słowniczek Bieliznainfo.pl: Poznaj Terminy z Świata Bielizny.

Słowniczek Bieliznainfo.pl: Poznaj Terminy z Świata Bielizny.

Jeśli nie jesteś pewna znaczenia niektórych terminów związanymi z bielizną, to trafiłaś w odpowiednie miejsce. Nasz Słowniczek Bieliznainfo.pl pomoże Ci zrozumieć różnice między krojami i rodzajami tkanin oraz zrozumieć, co kryje się za tajemniczymi nazwami w opisach bielizny. Poznajmy razem nieco bardziej szczegółowe informacje na temat bielizny:

 1. Miseczka dolna / miseczka górna – Określenie części miseczek biustonosza, gdzie linia między dolną a górną częścią miseczki biegnie w zależności od konstrukcji, poprzecznie lub lekko ukośnie.
 2. Boczne wzmocnienie – Część biustonosza znajdująca się na bokach miseczek, która często wynika z rodzaju konstrukcji. Wzmocnienie pomaga zbierać piersi z boków do środka.
 3. Środek (wysokość środka) – Część biustonosza pośrodku między miseczkami o kształcie zbliżonym do trójkąta. Jego wysokość jest zmienna w różnych konstrukcjach, wpływając na wygląd i odbiór modelu.
 4. Full cup – Biustonosze, w których miseczki są wykonane z materiału usztywniającego, często z cienkiej pianki lub gąbki. Te modele są stosunkowo mocno zabudowane i posiadają fiszbinę na dole piersi.
 5. Semi soft – Biustonosz, w którym dolna część miseczki jest usztywniona, a górna część jest wykonana z materiału bez usztywnienia, takiego jak koronka czy haft. To konstrukcja podtrzymująca i modelująca piersi, zazwyczaj z fiszbiną na dole.
 6. Soft – Biustonosze miękkie, które nie posiadają usztywnienia z pianki. Mogą być wykonane z różnych materiałów, od miękkich po koronki i hafty, i zwykle posiadają fiszbinę na dole piersi.
 7. Balconette – Biustonosz z pionowymi cięciami miseczek, który podkreśla biust i unosi go w górę dekoltu. Ramiączka są szeroko rozstawione, a linia dekoltu jest prawie pozioma.
 8. Kolekcja bazowa / baza – Część oferty bieliznianego producenta, która jest dostępna przez cały rok i zawiera podstawowe kolory, takie jak czarny, biały i beżowy.
 9. Kolekcja sezonowa – Zestaw modeli produkowanych przez określony czas, zwykle w ograniczonej ilości i różnych kolorach, które podążają za aktualnymi trendami bieliźnianymi.
 10. Bardotka – Biustonosz, którego linia miseczek jest zbliżona do poziomej, mocno eksponujący biust, zazwyczaj z odpinanymi ramiączkami.
 11. Biustonosz bez fiszbin – Model, który nie posiada drutów okalających piersi, utrzymuje naturalny kształt biustu i zapewnia delikatne podtrzymanie.
 12. Plen – Przezroczysty materiał wykorzystywany w bieliźnie, często w formie koronki lub haftu na elastycznym lub stabilnym podkładzie.
 13. Mikrofibra – Elastyczny materiał o różnej gramaturze wykonany z mieszanki sztucznych włókien, charakteryzujący się zdolnością do odprowadzania wilgoci i trwałością po wielokrotnym praniu.
 14. Kopa lub „biustonosz na kopie” – Biustonosze, do których produkcji używane są gotowe miseczki wykonane z termicznie formowanej pianki, która zachowuje swój kształt.
 15. Spacer – Typ biustonosza, w którym miseczki są wykonane z termicznie formowanego materiału, który jest oddychający i odprowadza wilgoć.
 16. Konstrukcja – Typ cięć konstrukcyjnych miski biustonosza, wpływający na kształt biustu i wygodę noszenia. Oznaczenie konstrukcji może ułatwić dobór odpowiedniego modelu.
 17. Haft – Rodzaj zdobienia materiału, w którym na podkładzie wyszywane są ozdobne wzory, często stosowany w bieliźnie.
 18. Tiul – Lekki, przejrzysty materiał o różnej gramaturze, wykonany z różnych materiałów, taki jak materiały syntetyczne, bawełna czy jedwab.
 19. Kolekcja mama – Linia bielizny skierowana do kobiet karmiących piersią, z wygodnymi rozwiązaniami ułatwiającymi karmienie.
 20. Fiszbiny boczne – Elastyczne elementy umieszczone na plecach biustonosza, które zapobiegają zwijaniu się materiału na plecach i poprawiają stabilność obwodu.
 21. Przedłużka – Dodatkowa haftka przedłużająca obwód biustonosza, używana czasowo, aby dopasować biustonosz do zmieniającego się obwodu.
 22. Minimizer – Biustonosz, który optycznie zmniejsza rozmiar biustu, często stosując specjalną konstrukcję i tkaniny.
 23. Kopytko – Część boczna pleców biustonosza, znajdująca się między miską a fiszbiną boczną.
 24. Bawet – Konstrukcja biustonosza, w której plecy łączą się bezpośrednio ze środkiem pod miseczkami.
 25. Simplex – Stabilny materiał używany w bieliznie, który jest cienki, ale trwały i dobrze podtrzymuje miseczki.
 26. Flock – Materiał przypominający welur, używany w bieliźnie do ozdabiania materiałów podkładowych.
 27. Braletka – Lekki biustonosz bez fiszbin, często w formie topu lub z miękkimi trójkątnymi miseczkami.
 28. Brafitting – Proces dopasowywania biustonosza do indywidualnych potrzeb, uwzględniający rozmiar, kształt biustu, sylwetkę i wiele innych czynników.
 29. Markizeta – Materiał oczkowy używany w bieliznie, charakteryzujący się różnymi wielkościami oczek i gęstym splotem.
 30. Obwód biustonosza – Długość biustonosza pod biustem, która powinna być dobrze dopasowana do obwodu klatki piersiowej, aby zapewnić wygodę i wsparcie.
 31. Plecy docinane – Część pleców biustonosza między kopytkiem a haftką.

Teraz, kiedy znasz te terminy, będziesz lepiej przygotowana do wyboru odpowiedniej bielizny i zrozumiesz opisy produktów bieliznianych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *